Имаме удоволствието да ви поканим на официалното представяне на "Литературоведският Вавилон" (том 3) на Никола Георгиев. Събитието ще се състои на 26 ноември от 18 часа в зала 148, Ректорат на СУ "Св. Климент Охридски".
Настоящият том събира плодовете на дългогодишния интерес на Никола Георгиев към междутекстовостта и „мълчаливите диалози“. Авторът не просто интерпретира литературните творби, той създава инструменти за интерпретация. Това е щедро споделено с читателя виждане, което позволява да се открият дълбочини, сложност и очарование в привидно познати, „оглозгани“ от банални тълкувания литературни творби. Неговите статии и студии предлагат евристични подходи, отварят изследователски полета, създават нови литературоведски жанрове. Споменатият нов „жанр“, успешно разработван от Никола Георгиев, е междутекстовият анализ, реконструирането на „мълчаливите диалози“ в литературата, които могат да сближат смислопораждащо Найден Стремски с Бай Ганьо, Бай Ганьо с Йозеф Швейк, а Йозеф Швейк – с Йозеф К. Междутекстовият анализ се съсредоточава върху пространството между творбите от литературния канон, изявява връзки и значещи отсъствия, които пренареждат и променят самия канон.
Литературата не може да бъде закована в чинно подредени, мъртви библиотечни лавици, където всеки „си знае мястото“. Аналитичният поглед на Никола Георгиев, внимателното вслушване в онова, което текстът казва (или премълчава), кара литературната творба да изскача от мястото си, за да се ражда отново и отново за динамичен социален живот. Всяка голяма литературна творба изразява специфичина философска, естетическа и морална позиция и именно от тази своя позиция тя участва в големия диалог с литературните творби, които я предшестват или идват след нея – така ни учи да виждаме литературата Никола Георгиев.
Бойко Пенчев