Хайдегер и философската традиция

До края на промоцията остава:
-20%
ТОП
  • Александър Кънев
  • Автор:  Александър Кънев
  • Година: 04-11-2011
  • Наличност:  В наличност
  • Код на продукта:  805-01
  • SKU: 22.0001
  • ISBN: 978-954-321-914-8
  • Виж откъс:

16.80 лв.  21.00 лв.
  • Без данък: 15.42 лв.
   


Доставка

До офис на куриер 4,00 лв.

До личен адрес 6,00 лв.

Провери своята поръчка

Обади ни се: 0888 465 635

Е-книги

За да изтеглите и четете е-книги от сайта на "Изток-Запад", се нуждаете от програмата Adobe Digital Editions, както и от регистрация в сайта на Adobe.

Електронните книги в нашия сайт не са съвместими с Kindle устройства и не подлежат на конвертиране.

Повече информация за е-книгите на „Изток-Запад“

Описание

Научната революция през XVI и XVII в., осъществена от фигури като Коперник, Галилей, Декарт и Нютон, поставя началото на исторически процес, който радикално променя хоризонтите на западната култура. Няколко века по-късно вече се очертава тенденцията към триумф на научно-техническия разум за сметка на философското и религиозното мислене. Тази тенденция говори в думите на Ницше „Бог е мъртъв”. Най-коментираният философ на XX в. Мартин Хайдегер, по възпитание и нагласа религиозен мислител, търси нов път за философията и нови възможности за автентичен религиозен опит в контекста на „смъртта на Бога”. В опорна точка на опита му за преосмисляне на традицията се превръща една разлика, винаги предпоставяна, но никога истински мислена в историята на философията - онтологическата разлика между битие и биващо. Въпросът за битието и неговия смисъл разкрива гледна точка към глъбините на традицията, от която свързаната с научно-техническото познание натуралистка нагласа и наследените форми на идеализъм се показват като съпринадлежащи си в несъответстващата на историчността на човешкото битие онтология на наличието. И ако ранният Хайдегер е убеден, че разликата между битие и биващо открива нови перспективи пред изграждането на философията като фундаментална наука, то късният Хайдегер вече смята, че тя указва необходимостта от култивирането на съвсем нов вид мислене ‐ отиващо отвъд не само науката и традиционните форми на религиозност, но и отвъд самата философия. Ала доколко успява Хайдегер в опита за преосмисляне и преодоляване на философската традиция? Съумява ли да намери път за мисленето, който избягва нарастващата заплаха за същността на човека от все по-бързото и все по-дълбоко проникващо технизиране на живота и света?

За автора

Александър Кънев

Александър Кънев

Александър Кънев преподава съвременна философия в СУ „Св. Климент Охридски”. Работи върху изследователски проекти във Виена (1999) и Залцбург (2000-2001), стипендиант е на фондация „Александър фон Хум... Виж повече

Свързани книги

Три лекции върху Хайдегер
-20%
ТОП

18.40 лв. 23.00 лв. Без данък: 16.88 лв.

Онтология на чувствата в „Битие и време“ на Хайдегер
-20%
ТОП

14.32 лв. 17.90 лв. Без данък: 13.14 лв.

Тагове: Философски изследвания

Спецификация
Година 04-11-2011
Страници 440
Размери 140/215 мм
Тегло 0.543 кг
Подвързия Мека корица
Жанр Философски изследвания
Р.С.Р 13/03/2013

Напълно съм съгласна с предходния коментар. Проф. Александър Кънев е страхотен преподавател, а стилът му на работа е един от най-добрите, които съм наблюдавала.

Николай Узунов 20/12/2012

Може би най-доброто изследване за момента върху "ранното" творчество на Хайдегер (От "Битие и време") и опити да се систематизират "късните" му работи. Книгата е най-ценна за мен с ДОСТЪПНИЯ си език; авторът е ерудиран и за разлика от много свои колеги НЕ страда от синдрома, че е Единствен и Уникален философ в България и НЕ пише с по десет онтико-метафизично-трансцендентално-виртуалистки понятия на ред! :)

Напишете отзив
Защитен код

Записване за бюлетин
При записване се съгласявате с обработката на личните ви данни единствено за маркетингови цели. Повече на Политика за защита на личните данни.

На фокус

Коледното чудо на Тошко – картичка с кауза

06/12/2024

Помните ли вълшебната картичка на 12-годишния Тошко Хинов, която миналата година вдъхнови благотворителна кампания ..

Една от най-важните книги, които ще прочетете в живота си (ревю)

27/11/2024

„Ръководство за справяне със стреса ... и защо зебрите нямат язва“ от Робърт Саполски не е книга, посветена на зебр..

Защо да четем за Карл Роджърс и за неговата психотерапия?

13/11/2024

През последните години интересът към психотерапията значително нарасна, а като причина или следствие може да се пос..

ИНТЕРВЮ С Д-Р РОБЪРТ ЧАЛДИНИ. Силата на влиянието

02/10/2024

Издателство „Изток-Запад“: Как бихте определили „влиянието“?Д-р Чалдини: За мен влияние означава промяна. Тази пром..