За градинарството

До края на промоцията остава:
-20%
ТОП

14.40 лв.  18.00 лв.
  • Без данък: 13.21 лв.
   


Доставка

До офис на куриер 4,00 лв.

До личен адрес 6,00 лв.

Провери своята поръчка

Обади ни се: 0888 465 635

Е-книги

За да изтеглите и четете е-книги от сайта на "Изток-Запад", се нуждаете от програмата Adobe Digital Editions, както и от регистрация в сайта на Adobe.

Електронните книги в нашия сайт не са съвместими с Kindle устройства и не подлежат на конвертиране.

Повече информация за е-книгите на „Изток-Запад“

Описание

Епохата на първите Каролингски владетели на Франкската държава през VІІІ и ІХ в. създава благоприятни условия за разцвет на латинската литература и особено на поезията. Сред кичестия тематичен букет от поетични творби обаче има твърде много стихове, които остават приковани към своите антични и раннохристиянски образци. Измежду тях трудно се забелязват отделните стръкове пъстра и вдъхновена поезия, но все пак свежи и ароматни средновековни поеми не липсват.  Една от тях е „De cultura hortorum“ („За градинарството“) на Валафрид Страбон. Всеки, който някога се е грижил за своя градина, ще познае както трудностите, така и радостите си в тази поема. Личността на нейния автор - средновековен монах по един забележителен начин събира в себе си качествата на блестящ поет и теолог, наставник на бъдещия крал Карл Плешиви, със скромното битие на манастирски градинар. Той рисува билките в градината си с поетичната четка на Вергилий, а в описанието на лечебните им свойства съчетава античната писмена традиция с практическия си опит. Наред с полезните рецепти, в стиховете му има умиление, любов и възхита пред Божието творение, които извикват в съзнанието образите на ароматна мента, разцъфнали рози или дъхави бели кремове. За Страбон растенията са чудеса, които имат силата да хранят и лекуват тялото, но също и да облагородяват душата.

Настоящето издание на „De cultura hortorum“, предлага за пръв път на българския читател оригиналния текст на поемата, състоящ се от 444 стиха, превод в проза и обширна уводна студия и коментар. Уводът проследява както житейския път на автора и бурния исторически фон на епохата, така и развитието на манастирските градини през вековете, възникването на бенедиктинското монашество и неговата роля за развитието на манастирската медицина. Коментарът предлага критично разпознаване на описаните от Страбон растения и информация за свойствата им според античните автори и за съвременната им употреба и разпространение. Дава препратки към фактологичните и поетичните източниците на поемата и обяснява реалиите и трудните места в текста.

За автора

Валафрид Страбон

Валафрид Страбон

Валафрид, наричан още Уолафрид Страбон (808-849 г.), е алемански средновековен монах и богословски писател, живял на остров Рейхенау. Тудовете на Валафрид Страбон са теологически, исторически и поетич... Виж повече

Тагове: Културология, Средновековна философия, Поезия, Основи на здравето

Спецификация
Година 15-09-2016
Превод от латински: Калина Босева
Страници 176
Размери 140/215 мм
Тегло 0.3 кг
Колекция Колекция "Тезаурус"
Подвързия Твърда корица
Жанр Културология, Средновековна философия, Поезия, Основи на здравето

Този продукт няма отзиви.

Напишете отзив
Защитен код

Записване за бюлетин
При записване се съгласявате с обработката на личните ви данни единствено за маркетингови цели. Повече на Политика за защита на личните данни.

На фокус

Коледното чудо на Тошко – картичка с кауза

06/12/2024

Помните ли вълшебната картичка на 12-годишния Тошко Хинов, която миналата година вдъхнови благотворителна кампания ..

Една от най-важните книги, които ще прочетете в живота си (ревю)

27/11/2024

„Ръководство за справяне със стреса ... и защо зебрите нямат язва“ от Робърт Саполски не е книга, посветена на зебр..

Защо да четем за Карл Роджърс и за неговата психотерапия?

13/11/2024

През последните години интересът към психотерапията значително нарасна, а като причина или следствие може да се пос..

ИНТЕРВЮ С Д-Р РОБЪРТ ЧАЛДИНИ. Силата на влиянието

02/10/2024

Издателство „Изток-Запад“: Как бихте определили „влиянието“?Д-р Чалдини: За мен влияние означава промяна. Тази пром..