Антология на класическата мексиканска проза

ТОП
  • Година: 21-07-2022
  • Превод от испански, подбор и бележки: Николай Тодоров
  • Наличност:  В наличност
  • Код на продукта:  3035-01
  • SKU: 01.0119
  • ISBN: 978-619-01-1072-9
  • Виж откъс:

19.90 лв.
  • Без данък: 18.26 лв.
   


Доставка

До офис на куриер 4,00 лв.

До личен адрес 6,00 лв.

Провери своята поръчка

Обади ни се: 0888 465 635

Е-книги

За да изтеглите и четете е-книги от сайта на "Изток-Запад", се нуждаете от програмата Adobe Digital Editions, както и от регистрация в сайта на Adobe.

Електронните книги в нашия сайт не са съвместими с Kindle устройства и не подлежат на конвертиране.

Повече информация за е-книгите на „Изток-Запад“

Описание

Мексиканската литература оформя своя съвременен облик преди по-малко от столетие, между 20-те и 40-те години на ХХ век. Нейната самостоятелна история обаче започва поне век по-рано – още преди обявяването на независимостта на страната през 1821 г.

Настоящата антология е първият опит за последователно и пълноценно представяне на зараждането и развитието на мексиканската проза през този първи век от нейното възникване. В своите просвещенски дирения мексиканските творци ще поведат читателите през още неизследвани исторически лабиринти в нелекия път към осъзнаването на младата нация. Духът на позитивизма ще се изправи срещу едно традиционно и дълбоко религиозно съзнание и вътрешното преобразяване ще трябва да мине през модерното възприятие за заобикалящия ни свят. Срещата с лицата на първия век ще започне със запознанство с „бащата“ на латиноамериканската литература, автора на „първия роман на Новия свят“, Хосе Хоакин Фернандес де Лисарди. Редом с бележити фигури като Игнасио Алтамирано ще се появят забравени майстори на перото като Анхел де Кампо. Генерал Висенте Рива Паласио започва да пише своите разкази само десетина години преди вездесъщия Мануел Гутиерес Нахера, но в естетическо отношение тяхното творческо наследство ще се открие пред погледа като два бряга на една и съща река – разделени, но и неизменно свързани. Прозренията на западния свят отчетливо нахлуват в Мексико с творбите на малко познатия днес Ефрен Реболедо, но историческата динамика ги отхвърля, като не пощадява дори нововъведенията на широко известни творци като Амадо Нерво. В крайна сметка търсенията на пълноценен израз на мексиканската идентичност, разпокъсвана през своя „първи век“ от войни и диктатури, стават мост към по-единен свят, завещавайки ни история, която може едновременно да развеселява и да натъжава, но неизменно носи безценни послания.

Свързани книги

Японски разкази. Двуезично издание
ТОП

14.00 лв.Без данък: 12.84 лв.

Уесекски истории и други разкази
Уесекски истории и други разкази-foto2
Уесекски истории и други разкази-foto3
Уесекски истории и други разкази-foto4
ТОП

20.00 лв.Без данък: 18.35 лв.

Клеймото на звяра
Клеймото на звяра-foto2
Клеймото на звяра-foto3
Клеймото на звяра-foto4
ТОП

16.00 лв.Без данък: 14.68 лв.

Корейски разкази. Антология ХХ век
ТОП

15.00 лв.Без данък: 13.76 лв.

Книга за любовта
ТОП

19.00 лв.Без данък: 17.43 лв.

Най-добрите криминални разкази на прочути писатели
ТОП

19.90 лв.Без данък: 18.26 лв.

Любезният към всички Канг Минхо
ТОП

12.00 лв.Без данък: 11.01 лв.

Истории и фантасмагории
ТОП

16.00 лв.Без данък: 14.68 лв.

Най-добрите хумористични разкази на прочути писатели
ТОП

18.00 лв.Без данък: 16.51 лв.

Незабравими тъжни разкази на известни писатели
ТОП

19.00 лв.Без данък: 17.43 лв.

Толкова много живот. Избрани разкази и новели
ТОП

20.00 лв.Без данък: 18.35 лв.


Последно разглеждани

Изобретенията на професор Вагнер
ТОП

19.00 лв.Без данък: 17.43 лв.

По следите на заточеника
ТОП

25.00 лв.Без данък: 22.94 лв.

Влиянието (ново разширено издание)
ТОП

39.90 лв.Без данък: 36.61 лв.

Тагове: Разкази

Спецификация
Година 21-07-2022
Превод от испански, подбор и бележки: Николай Тодоров
Страници 296
Размери 140/215 мм
Тегло 0.300 кг
Подвързия Мека корица
Жанр Разкази

Този продукт няма отзиви.

Напишете отзив
Защитен код

Записване за бюлетин
При записване се съгласявате с обработката на личните ви данни единствено за маркетингови цели. Повече на Политика за защита на личните данни.

На фокус

„Проблемът не е в природата на човека, а в информацията“. Интервю с Ювал Ноа Харари

21/02/2025

Една от най-важните теми днес е връзката между информация и истина. Разкажете ни малко повече за тази връзка. Казва..

Екипът на „Изток-Запад“ препоръчва

08/01/2025

Препоръчай само една книга само с едно изречение – това е тазгодишното предизвикателство за всички в екипа на издат..

Коледното чудо на Тошко – картичка с кауза

06/12/2024

Помните ли вълшебната картичка на 12-годишния Тошко Хинов, която миналата година вдъхнови благотворителна кампания ..

Една от най-важните книги, които ще прочетете в живота си (ревю)

27/11/2024

„Ръководство за справяне със стреса ... и защо зебрите нямат язва“ от Робърт Саполски не е книга, посветена на зебр..