Джон Дж. Миършаймър, Себастиан Розато

Джон Дж. Миършаймър е професор по политически науки в Чикагския университет и е определян за най-влиятелния съвременен представител на школата на реалистите в сферата на геополитиката. Той е автор на „Голямата заблуда: либерални мечти и международни реалности“, както и на множество статии и книги.
Най-известен е с теорията си за офанзивния реализъм, според която отношенията между Великите сили се диктуват от рационалното им желание да постигнат регионална хегемония. Според проф. Миършаймър за една силна държава най-важното нещо не е идеологията, а сигурността и тя прави всичко възможно – в една изначално анархична международна система – да се сдобие с колкото се може повече политическа, икономическа и военна мощ, независимо каква е формата на управление – демокрация или автокрация. Джон Миършаймър от десетилетия твърди, че ако Китай продължава да се развива с бързи темпове, то конфликтът със САЩ е неизбежен, тъй като Поднебесната става все по-пряк конкурент на хегемонията на Съединените щати.
Личен уебсайт: Mearsheimer.com
Себастиан Розато е професор по политически науки в Университета на Нотр Дам. Той е автор на „Обединена Европа: политика на силата и създаването на Европейската общност“ (Корнел, 2011), „Намерения в политиката на великите сили: несигурност и корените на конфликта“ (Йейл, 2021) и „Как държавите мислят: рационалността на външната политика“ (Йейл, 2023) (с Джон Миършаймър). Публикувал е и научни статии в редица списания. Професор Розато е бил член на института „Джоан Б. Крок“ за международни изследвания на мира в Университета на Нотр Дам, Института за стратегически изследвания „Джон М. Олин“ в Харвардския университет и Центъра за наука и международни отношения „Белфер“ в Харвардския университет. Той е и носител на големи изследователски грантове от института „Крок“ за международни изследвания на мира, фондация „Еърхарт“ и фондация „Чарлс Кох“.
Личен уебсайт: Sebastianrosato.com

