Културни корени на древното царство Гуджу

  • Автор:  Цин Сюеу
  • Година: 24-02-2025
  • Превод от китайски и старокитайски: Мария Маринова
  • Наличност:  В наличност
  • Код на продукта:  3516-01
  • SKU: 11.0323
  • ISBN: 978-619-01-1457-4
  • Виж откъс:

29.90 лв. (€15.29)
  • Без данък: 27.43 лв. (€14.03)
   


Доставка

До офис на куриер 4,00 лв.

До личен адрес 6,00 лв.

Провери своята поръчка

Обади ни се: 0888 465 635

Е-книги

За да изтеглите и четете е-книги от сайта на "Изток-Запад", се нуждаете от програмата Adobe Digital Editions, както и от регистрация в сайта на Adobe.

Електронните книги в нашия сайт не са съвместими с Kindle устройства и не подлежат на конвертиране.

Повече информация за е-книгите на „Изток-Запад“

Описание

„Културни корени на древното царство Гуджу“ е академичен труд с висока научна стойност, който представя на българските читатели първото цялостно и систематично изследване на историята и развитието на това обвито в мистерия царство. Възникнало преди около 3600 години като важно феодално владение в северната периферия на династия Шан, Гуджу просъществува почти цяло хилядолетие, претърпявайки редица политически турбуленции и метаморфози. Неговата територия, която днес попада в границите на провинциите Хъбей и Ляонин, в дълбока древност е била пресечна точка на пътищата, свързващи източните, северните и централните части на Китай. Именно тук се заселват, мигрират и сливат множество етнически групи и племена; така тези земи стават център на синтез между ханската култура и културата на номадските етноси.

Чрез систематизация на наличния изворов и археологически материал авторът Цин Сюеу и неговият екип анализират етническата генеалогия, географското местоположение и еволюцията на васалното царство Гуджу, както и неговата значимост в контекста на традиционната китайска духовна култура и съвременната регионална култура. Съществена част от изследването е посветена на принципите на „морал, благоприличие, почтеност, добронамереност и праведност“, залегнали в сърцевината на културата Гуджу, които оказват дълбоко влияние върху по-късните конфуциански и даоистки концепции. В историческите легенди тези принципи се олицетворяват от братята Бо И и Шу Ци – престолонаследници, които доброволно се отказват от трона, предпочитайки отшелническа смърт пред служенето на нечестив владетел. Въпреки че техният политически идеализъм получава противоречиви оценки от по-късните поколения философи и литератори, той изиграва безспорна роля в изграждането на хуманистичния аспект на държавното управление и националната култура на Китай.

За автора

Цин Сюеу

Цин Сюеу е роден през 1967 г., с манджурски произход. Той е доктор по литература, гост-лектор в Пекинския педагогически университет, професор, научен ръководител в магистърски програми и виден експерт... Виж повече

Свързани книги

Китай: някога и сега
ТОП

79.00 лв. (€40.39)Без данък: 72.48 лв. (€37.06)

Китайската мечта
ТОП

11.00 лв. (€5.62)Без данък: 10.09 лв. (€5.16)

Китай. Социално-икономическо развитие от древността до наши дни
ТОП

35.00 лв. (€17.90)Без данък: 32.11 лв. (€16.42)

Основни понятия в китайската мисъл и култура. Книга седма
ТОП

12.00 лв. (€6.14)Без данък: 11.01 лв. (€5.63)

Управлението на Китай. Том I
ТОП

30.00 лв. (€15.34)Без данък: 27.52 лв. (€14.07)

История на Китай
ТОП

39.90 лв. (€20.40)Без данък: 36.61 лв. (€18.72)

Китайският път между възхода и падението
ТОП

29.90 лв. (€15.29)Без данък: 27.43 лв. (€14.03)

Император на моретата
НОВО
ТОП

25.43 лв. (€13.00)Без данък: 23.33 лв. (€11.93)

Тагове: Китай, Изследвания, История на Изтока

Спецификация
Година 24-02-2025
Превод от китайски и старокитайски: Мария Маринова
Страници 312
Размери 168/240 мм
Тегло 0.400 кг
Подвързия Твърда корица
Жанр Китай, Изследвания, История на Изтока

Този продукт няма отзиви.

Напишете отзив
Защитен код

Записване за бюлетин
При записване се съгласявате с обработката на личните ви данни единствено за маркетингови цели. Повече на Политика за защита на личните данни.

На фокус

Нова поредица: Unus mundus

02/09/2025

Идеята за единство на света се развива в западната човешка мисъл от Средновековието. Концепцията за Unus mundus („Е..

Интервю с Дийн Кунц

04/08/2025

Наскоро навършихте 80 години (честито по случая!). По-трудно ли е писането на книги на тази достолепна възраст и ка..

„Хората имат избор дори в привидно безизходни ситуации“. Интервю с терапевта Недра Глъвър Тауаб

31/07/2025

Какво Ви подтикна да станете терапевт? Какъв беше пътят, който извървяхте към тази професия? Когато започнах..

„Изток-Запад“ сбъдва книжни желания

25/07/2025

Мечтаете за книга, която още не е преведена на български? Търсите любимо заглавие с изчерпан тираж? Чакате ново изд..