Качествата на императора според корпуса на латинските панегирици

ТОП
  • Анастас Герджиков
  • Автор:  Анастас Герджиков
  • Година: 16-03-2007
  • Наличност:  Изчерпано
  • Код на продукта:  326-01
  • SKU: 11.0035
  • ISBN: 978-954-321-326-9

€3.07 (5.99 лв.)
  • Без данък: €2.81 (5.50 лв.)
   


Доставка

До BOX NOW автомат - 1,66 € / 3,24 лв.

До офис на ЕКОНТ - 2,05 € / 4,00 лв.

До адрес с ЕКОНТ - 3,07 € / 6,00 лв.


Провери своята поръчка

Обади ни се: 0888 465 635

Описание

Похвалните речи, включени в сборника Paegyrici Latii, дълго са били подценявани като извор, поради мнението, че са изпълнени с ласкателства и самоцелни реторически фигури. В края на XIX и началото на XX в. основните въпроси, които занимават изследователите, са свързани с начина, времето и мястото на възникване на корпуса, както и с изясняването на авторството на речите. През последните десетилетия интересът към сборника се възражда. Нови издания и нови преводи (първи пълни немски и английски преводи) са само част от резултатите. Няколко статии и монографии изясниха литературните качества на речите и стойността на сбирката като исторически извор. В много от тези изследвания беше засегнат проблемът за идеологическата цел на панегириците. Очевидно въпреки ограничеността им от реторическия канон техните автори успяват да ги организират по един сложен и творчески композиционен начин и да включат в описанието и възхвалата на дела и качества важни идеологически послания.

Целта на настоящото изследване е да покаже, че панегиристите съчетават церемониалната функция на похвалната реч с идеологическо обосноваване на властта на императора и с обвързване на тази обосновка с изисквания към verus priceps. На вечно актуалния въпрос, кой от претендентите е легитимен император и кой узурпатор, панегиристите отговарят двояко ‐ произходът е важен, но е важен и начинът на управление ‐ истинският император управлява в полза на поданиците, въздържа се от произвол и гарантира сигурност и благоденствие на държавата и народа.

За автора

Анастас Герджиков

Анастас Герджиков

Анастас Герджиков е професор по римска литература, доктор на филологическите науки (антична и средновековна литература). Завършил е Хумболтовия университет, Берлин, специализирал е в Австрия (1994) и ... Виж повече

Свързани книги

Императорът на Рим. Властта над древноримския свят
ТОП

€17.33 (33.90 лв.)Без данък: €15.90 (31.10 лв.)

Тагове: Античност

Спецификация
Година 16-03-2007
Страници 160
Размери 130/200 мм
Тегло 0.25 кг
Подвързия Мека корица
Жанр Античност

Този продукт няма отзиви.

Напишете отзив
Защитен код

Записване за бюлетин
При записване се съгласявате с обработката на личните ви данни единствено за маркетингови цели. Повече на Политика за защита на личните данни.

На фокус

Имаме ли свободна воля? Интервю с проф. Робърт Саполски

18/12/2025

Изключително благодарни сме за възможността да проведем това интервю с проф. Робърт Саполски. Надяваме се, че то ще..

Книжни препоръки за 2025 г.

17/12/2025

Това са книгите, които тази година ни впечатлиха най-много – препоръчваме ги и на вас!Любен Козарев, управител: Ос..

Най-търсените заглавия на Коледния панаир на книгата 2025 г.

16/12/2025

И тази година топ 10 от Коледния панаир на книгата ни накара да се усмихнем широко. Всяко от тези великолепни загла..

Second Sino-Balkanica Conference

04/12/2025

Настоящият сборник „SECOND SINO-BALKANICA CONFERENCE. Sino-Balkan Cultural Dialogue: Challenges and Perspectives in..